Google Nexus 5

LG Nexus 5

LG Nexus 5

Od kiedy istnieje Android, zawsze w gamie smartfonów z tym systemem mogliśmy znaleźć NEXUSY. Produkowały je takie firmy jak: Samsung, HTC i LG. Cechą wyróżniającą te smartfony, spośród tylu innych ciekawych i zachęcających propozycji, był zawsze “czysty system Android, bez nakładek, prosto od Google”. 4 listopada, zaprezentowano Nexusa 5. Jego poprzednik, odniósł dość duży sukces, więc LG i Google ponownie nawiązały współpracę.

Co nowego?

Największą zmianą w stosunku do poprzednika, jest nowa wersja systemu operacyjnego. Android 4.4 KitKat, który otrzymał swoją nazwę od popularnego batona, co jest kolejnym przykładem coraz popularniejszych w ostatnim czasie połączeń kampani reklamowych. Android oczywiście nie posiada nakładek i dodatków, którymi zawsze obdarowują nas inni producenci. To, czy jest to wada czy zaleta, zdecydujcie sami! Niestety, tak jak w IPhone, producent nie uraczył nas slotem na kartę microSD. Przy zakupie można wybrać wersje: 16 GB lub 32 GB. Ma on cztero-rdzeniowy procesor Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 o taktowaniu 2,3 GHz i aż 2 GB RAM. Wszystko pieczętuje układ graficzny Adreno 330. Dzięki temu, powinien być on niezwykle dobrym sprzętem dla wymagających gier i aplikacji. Posiada on również LTE, dwuzakresowe WiFi w najnowszym standardzie i NFC, dzięki czemu będzie można dokonywać nim płatności i dobierać ciekawe gadżety (np. poduszkę do bezprzewodowego ładowania). Smartfon, jest również bardzo dobrze sprężony z obsługą głosem. I tak, bedąc na pulpicie, za pomocą danej komendy głosowej, zacząc wyszukiwać w Internecie, otwierać wybraną aplikację czy dzwonić. Napewno, może ułatwić to pracę, gdy potrzebujemy szybko coś zrobić. Nexus5 ma 8 megapikselowy aparat, z optyczną stabilizacją obrazu i HDR+, którym możemy zrobić kilka zdjęć serynych, a następnie połączyć je w jedno o wysokiej jakości. Za dnia, otrzymamy bardzo wyraźne i ostre zdjęcia, jednak w nocy, bądź słabo oświetlonych pomieszczeniach, obraz robi się rozmazany i ziarnisty! Google zapewnia, że ta wada spowodowana jest nie aparatem, lecz błędem w oprogramowaniu, natomiast jego aktualizacja ma wyjść już w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Nowe, proste wykończenie!

Zawsze, gdy wychodził nowy NEXUS, jego wygląd miał być ciekawy i zachęcający. Teraz, Nexus 5 oferuje równie “eleganckie” odczucia, mimo tego, iż jest on zrobiony troche konserwatywnie. Oferowany jest w dwóch wersjach kolorsytycznych: czarnej oraz białej. Jego ekran ma aż 4,9 cali, co dla niektórych może być utrudnieniem. Oferuje czytelny i ostry obraz Full HD z dosyć czułą i szybką reakcją na dotyk. Jest on pokryty ochronnym szkłem Gorilla Glass 3 i obsługuje 16 milionów kolorów! Tak jak w przypadku poprzednika, trzymając go w ręce, mamy wrażenie obcowania z dużą taflą szkła. Tył wykonany jest z miękkiej gumy, co niweluje wyślizgiwanie się Nexusa z dłoni. Reszta jest pokryta plastikiem. Jego krawedzie są prosto zakończone i dobrze komponują się z resztą urządzenia. Jest cieńszy i lżejszy od poprzednika. Na przyciskach, LG zastosowało ceramikę!

Co daje czysty Android?

Najważniejszym elementem, „charakterem” Nexusów, jest czysty Android, bez żadnych nakładek i dodatków producenta. W Nexusie, będzie on w wersji 4.4 KitKat. Pierwszą, zasadniczą zaletą jest to, że wszystkie aktualizacje oprogramowania, naprawiające luki i błędy systemu, wyjdą w pierwszej kolejności na Nexusa. Kupując go, otrzymujemy sam Android, nie ograniczany przez dodatkowe, często niepotrzebne programy. Google mówi, że obciążenie pamięci, wywołane aplikacjami (również Google Chrome) zostało zmniejszone. Niektórym jednak, nie przypada do gustu czyste oprogramowanie. Czy wam się podoba, zdecydujcie w komentarzach!

Wady i zalety!

+Najnowszy, czysty Android 4.4 KitKat bez nakładek z natychmiastową możliwością zaaktualizowania, w przypadku wyjścia nowej aktualizacji

+Mocny procesor, pamięć RAM i układ graficzny o bardzo dobrych parametrach

+Płynna, czysta praca i czuła reakcja na dotyk

+Elegancki, dość konserwatywny wygląd i ciekawe wykończenie

+Czytelny i wyraźny wyświetlacz FullHD, obsługujący 16 milionów kolorów, pokryty wytrzymałym szkłem Gorilla Glass.

+Obsluguje łączność Wi-Fi, Bluetooth NFC i LTE.

+Bardzo dobra obsługa głosowa całego smartfonu. Jedną komendą możemy otworzyć wyszukiwarkę, zadzwonić czy uruchomić aplikację.

+Bezkonkurencyjna cena

-Brak możliwości rozszerzenia pamięci za pomocą karty microSD. Dostępne są jedynie dwie wersje: 16 i 32 GB.

-W nocy, bądź przy słabym świetle, zdjęcia wychodzą tragicznie. Google zapewnia jednak, że najbliższa aktualizacj, problem naprawi.

-Jest on konstrukcją unibody , przez co wyjęcie baterii, przez użytkownika jest “niezalecane”. Poza tym, by to zrobić, trzeba niezwykle uważać, by nie uszkodzić innych części urządzenia. Dlatego też, ewentualna awaria baterii, bez oddania do dobrego serwisu, może załatwić cały smartfon.

-W zestawie, dostajemy jedynie kabel USB i głowicę ładowarki (do ktorej podłącza się kabel USB)

Podsumowanie
Początkowo, Nexus 5 pojawił się w wybranych krajach, w sklepie Google Play. Tam jednak, wersja czarna z 16GB pamięci, została momentalnie wyprzedana. Co więcej, czas dostawy pozostałych modeli, wynosi aż od 2 do 5 tygodni! Jednym z jego największych atutów, jest bezkonkurencyjna cena, która dla wersji 16GB, wynosi 1450 złotych, natomiast 32GB, 1700 zł. Jak za taki smartfon, jest to oferta nie do ominięcia, w porównaniu do cen innych flagowych modelów. Pomimo tego, iż ma on kilka wad, takich jak brak slotu na karty microSD, lub fatalne zdjęcia w nocy, jest to naprawdę bardzo ciekawa propozycja, a sam smartfon, przykuwa uwagę i zapewnia bardzo przyjemne doznania.

TrenujZdrowie Bartek Baura

Wytrzymałość najnowszego Nexusa na upadki!

 

Reklama Nexusa 5!

Podziel się na:
 • Google Bookmarks
 • Facebook
 • Twitter
 • MySpace
 • Wykop
 • RSS
 • LinkedIn
 • Live
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Mixx
 • Blogplay

About the Author

admin

No Comments

Dodaj komentarz